Investicijski skladi so kolektivni naložbeni podjemi, katerih edini namen je, da zbirajo premoženje vlagateljev in ga v skladu z vnaprej določeno naložbeno politiko nalagajo v različne vrste naložb, v izključno korist imetnikov enot določenega investicijskega sklada. Investicijski skladi se delijo v dve glavni skupini, in sicer prvo predstavljajo kolektivni naložbeni podjemi za vlaganja v prenosljive vrednostne papirje, medtem ko preostali skladi sodijo v skupino alternativnih investicijskih skladov.
Kolektivni naložbeni podjemi za vlaganja v prenosljive vrednostne papirje (KNPVP) se v Sloveniji lahko oblikujejo kot vzajemni skladi ali kot krovni skladi s podskladi, ki javno zbirajo premoženje. Ustanovijo jih lahko družbe za upravljanje, ki morajo za ta namen pridobiti dovoljenje Agencije za upravljanje vzajemnega sklada.
Alternativni skladi (AIS) lahko premoženje zbirajo javno (AJIS), ali pa samo od zasebnih vlagateljev (nejavno), upravljajo pa jih lahko: upravljavci AIS, z dovoljenjem Agencije za opravljanje storitev upravljanja AIS, registrirani upravljavci AIS, upravljavci specializiranih investicijskih skladov in družbe za upravljanje. Upravljavci AIS morajo biti vpisani v register upravljavcev AIS, ki ga vodi Agencija.
Agencija v skladu z 39. členom ZUAIS vodi register upravljavcev AIS, v katerega so vpisani upravljavci AIS z dovoljenjem Agencije za opravljanje storitev upravljanja AIS in registrirani upravljavci AIS ter alternativni investicijskih skladi, ki jih upravljajo. Registrirani upravljavec AIS mora v skladu s 40. členom ZUAIS in Sklepom o vpisu v register upravljavcev alternativnih investicijskih skladov (Uradni list RS, št. 41/15) pri Agenciji vložiti zahtevo za vpis v register upravljavcev AIS ter v skladu s prvim odstavkom Tarifne številke 57 plačati takso v višini 50 točk (210,00€).
Pojasnilo ATVP(.docx) v zvezi z razkrivanji informacij o slogu upravljanja premoženja v prospektih in dokumentih s ključnimi podatki za vlagatelje KNPVP (5. 3. 2021)
Pojasnilo ATVP (.docx)v zvezi s ključnimi vidiki kršitev, ugotovljenih v okviru nadzora nad prepovedjo trženja enot AIS neprofesionalnim vlagateljem (z dne 27. 5. 2020)
STATISTIČNI PODATKI O POSLOVANJU INVESTICIJSKIH IN VZAJEMNIH POKOJNINSKIH SKLADOV Vzajemni skladi
Trije evropski nadzorni organi (EBA, EIOPA in ESMA – združene v ESA) so objavili interaktivno zloženko o najpogostejših vprašanjih potrošnikov v zvezi s trajnostnim financiranjem. Zloženka vsebuje nasvete potrošnikom, ki razmišljajo o nakupu finančnih produktov s trajnostnimi lastnostmi, vključno s...
Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP) je na svoji spletni strani objavila novo izdajo dokumenta Pripomoček za licenciranje upravljavca alternativnih investicijskih skladov. Dokument, ki ga bo ATVP še dopolnjevala, je namenjen vložnikom kot pomoč pri pripravi zahteve za izdajo dovoljenja za opr...
Svet Agencije za trg vrednostnih papirjev (Svet ATVP) se je na današnji seji seznanil z osnutkom Sklepa o dopolnitvah Sklepa o pogojih za opravljanje investicijskih in drugih storitev za borznoposredniške družbe.
Evropski bančni organ (EBA) je začel javno posvetovanje glede tretjega paketa osnutkov tehničnih standardov in smernic na podlagi Uredbe (EU) 2023/1114 o trgih kriptosredstev (MiCA).
31. oktober je svetovni dan varčevanja. Kot kažejo statistični podatki, se struktura finančnih sredstev slovenskih gospodinjstev zadnja leta ni spreminjala – največji delež predstavljajo vloge in gotovina, sledijo delnice in drug lastniški kapital, vendar deleži bolj tveganih naložb od bančnih vlog,...
Evropski organ za vrednostne papirje in trge (ESMA) je na svoji spletni strani objavil tri pomembne publikacije, ki se nanašajo na pripravo letnih poročil javnih družb za leto 2023. V njih je ESMA predstavila skupne nadzorniške prioritete v zvezi z letnimi poročili.