(a) njegovo integriteto in
(b) njegovo strokovno usposobljenost.
Zahteve glede integritete se uporabijo ne glede na velikost kvalificiranega deleža, ki ga imetnik namerava pridobiti. Prav nasprotno ocena strokovne usposobljenosti upošteva vpliv, ki ga bo imetnik imel na družbo. To pomeni, da so v skladu z načelom sorazmernosti zahteve glede usposobljenosti zmanjšane za bodoče imetnike, ki na svojem delovnem mestu ne morejo izvajati pomembnega vpliva na družbo ali ki se zavežejo, da takega vpliva ne bodo izvajali.
Ugled in izkušnje oseb, ki bodo imele vpliv na družbo
Če lahko bodoči imetnik po pridobitvi kvalificiranega deleža na svojem delovnem mestu imenuje nove osebe za upravljanje dejavnosti v družbi in to tudi namerava, morajo take osebe biti sposobne in primerne. Če namerava bodoči imetnik imenovati osebo, ki ni sposobna in primerna, mora nadzornik nasprotovati predlagani pridobitvi.
Finančna trdnost
Finančna trdnost bodočega imetnika bi morala pomeniti njegovo sposobnost, da financira pridobitev deleža in v bližnji prihodnosti ohrani stabilno finančno strukturo imetnika in družbe. Ta sposobnost bi morala biti razvidna iz splošnega cilja pridobitve in politike bodočega imetnika glede pridobitve ter – če bi zaradi predlagane pridobitve kvalificirani delež znašal 50 % ali več ali če bi družba postala odvisna družba bodočega imetnika – predvidenih finančnih ciljev, skladnih s strategijo v poslovnem načrtu. Nadzornik mora ob upoštevanju narave bodočega imetnika in pridobitve določiti, ali je bodoči imetnik dovolj stabilen s finančnega vidika, da v bližnji prihodnosti (običajno tri leta) zagotovi dobro in preudarno upravljanje družbe.
Posledice za spodobnost ravnati v skladu s predpisi
Predlagana pridobitev deleža ne bi smela negativno vplivati na skladnost družbe s predpisi. Nadzornik mora upoštevati ne samo nepristranska dejstva, na primer nameravani delež v družbi, ugled bodočega imetnika, njegovo finančno stabilnost in strukturo njegove skupine, ampak tudi načrte, ki jih bodoči imetnik izrazi v svoji strategiji v zvezi z družbo (vključno s tem, kar je razvidno iz poslovnega načrta). Ti načrti bi lahko bili podprti z ustreznimi zavezami bodočega imetnika, da izpolni predpisane zahteve v skladu z merili za ocenjevanje, določenimi v sektorskih direktivah in uredbah. Te zaveze lahko na primer vključujejo finančno podporo v primeru likvidnostnih ali solventnostih težav ali težav z upravljanjem podjetja, prihodnji ciljni delež bodočega imetnika v družbi ter usmeritve in cilje za razvoj.
Preprečevanja pranja denarja in financiranje terorizma
Ocena suma pranja denarja in financiranja terorizma dopolnjuje oceno integritete in se mora izvesti ne glede na vrednost in druge značilnosti predlagane pridobitve kvalificiranega deleža. Nadzornik nasprotuje pridobitvi deleža če ve ali sumi ali ima utemeljen razlog, da ve ali sumi, da je bodoči imetnik vpleten v dejavnosti ali poskuse pranja denarja ali je bil vpleten v take dejavnosti, ne glede na to, ali so te dejavnosti ali poskusi neposredno ali posredno povezani s predlagano pridobitvijo. Prav tako nasprotuje, če ve ali sumi ali ima utemeljen razlog, da ve ali sumi, da je bodoči imetnik opravljal teroristične dejavnosti ali financiral terorizem, zlasti če za bodočega imetnika velja zadevni sistem finančnih sankcij, ali če predlagana pridobitev poveča tveganje pranja denarja ali financiranja terorizma.
Priloge, ki jih je potrebno priložiti vlogi najdete tukaj.
Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP) je na svoji spletni strani objavila novo izdajo dokumenta Pripomoček za licenciranje upravljavca alternativnih investicijskih skladov. Dokument, ki ga bo ATVP še dopolnjevala, je namenjen vložnikom kot pomoč pri pripravi zahteve za izdajo dovoljenja za opr...
Svet Agencije za trg vrednostnih papirjev (Svet ATVP) se je na današnji seji seznanil z osnutkom Sklepa o dopolnitvah Sklepa o pogojih za opravljanje investicijskih in drugih storitev za borznoposredniške družbe.
Evropski bančni organ (EBA) je začel javno posvetovanje glede tretjega paketa osnutkov tehničnih standardov in smernic na podlagi Uredbe (EU) 2023/1114 o trgih kriptosredstev (MiCA).
31. oktober je svetovni dan varčevanja. Kot kažejo statistični podatki, se struktura finančnih sredstev slovenskih gospodinjstev zadnja leta ni spreminjala – največji delež predstavljajo vloge in gotovina, sledijo delnice in drug lastniški kapital, vendar deleži bolj tveganih naložb od bančnih vlog,...
Evropski organ za vrednostne papirje in trge (ESMA) je na svoji spletni strani objavil tri pomembne publikacije, ki se nanašajo na pripravo letnih poročil javnih družb za leto 2023. V njih je ESMA predstavila skupne nadzorniške prioritete v zvezi z letnimi poročili.
Spremembe in dopolnitve Tarife o taksah in nadomestilih Agencije za trg vrednostnih papirjev, ki so bile objavljene 13. oktobra 2023 v Uradnem listu RS, št. 106/23, bodo začele veljati v soboto, 28. oktobra 2023.